VILPE EFEKTĪVA UN MODERNA VENTILĀCIJA

Pareiza ēkas ventilācijas sistēma ir viena no svarīgākajām mūsdienu prasībām jaunu māju būvniecībā un vecu māju renovācijā. Ēkai ir "jāelpo" ne tikai tādēļ, lai radītu komfortablus apstākļus cilvēkiem, kas tajā dzīvo, bet arī, lai pagarinātu konstrukciju kalpošanas laiku.

Kāpēc ir būtiski rūpēties par gaisa apmaiņu telpās?
Gan privāto, gan daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji nemitīgi ir pakļauti dažādiem gaisa piesārņotājiem telpās - putekļi, smakas, dūmi, pirmajos gados jaunbūvē ir jūtami arī izgarojumi, emisijas no dažādiem būvmateriāliem, kas pasliktina gaisa kvalitāti. Cilvēka dzīvības nodrošināšanas funkcijas, mājdzīvnieki, augsnes gāze - radons, tie ir faktori, kas pasliktina gaisa kvalitati telpā. Piesārņots un mitrs gaiss iekļūst ēkas konstrukcijās, izraisot pelējuma sēnīšu rašanos. Lai panāktu veselīgu vidi telpās, tajās jānodrošina atbilstošu gaisa apmaiņu.

Kurā brīdī ir jādomā par ēkas ventilāciju? Projektēšanas vai būvniecības stadijā?
Par ventilāciju noteikti ir jāsāk domāt jau ēkas projektēšanas laikā. Jumta konstrukcijas vienmēr ietekmē mitrums. Tas veidojas ēkas ekspuatācijas laikā dēļ ūdens tvaiku difūzijas, mitruma kondensācijas zem jumta seguma virsmas, ka arī no ārēja gaisa. Pastiprināti mitrums var veidoties, ja izvēlēti neatbilstoši materiāli vai pieļautas neprecizitātes tās uzglabašanā un aizsardzībā. Mitrumā var veidoties sēnīte un pelējums. Protams, no šīs problēmas var izvairīties, nodrošinot labu jumta ventilāciju. VILPE ventilācijas izvadi, deflektori un kores ventilācijas elementi lieko mitrumu izvada ārā, bet karstā vasaras laikā arī dzesē jumtu. Tie piemēroti arī bērniņu ventilācijai. Darbības princips balstās uz spiediena svarstību un gaisa plūsmu izmantošanu. Efektīvakai ventilācijai ir svarīgi nodrošināt arī gaisa pieplūdi no jumta karnīzēm.

Kādi ir biežāk izplatīti maldi projektējot mājas ventilāciju? No kā jāuzmanās?
Līdz šim izplatītākais risinājums gan dzīvokļos, gan privātmājās bija dabiskā ventilācija. Tomēr jāatzīst, ka šāds mājas ventilācijas risinājums vairs neatbilst mūsdienu prasībām. Dabiskās ventilācijas darbības princips pamatojas uz spiediena izmaiņām, kas gaisam liek patstāvīgi celties uz augšu – cauri ventilācijas kanāliem. Tas rada nelielu gaisa retinājumu, kas veicina svaiga āra gaisa pieplūdi telpās caur logu spraugām vai citām atverēm ēkas konstrukcijās. Vēl nesen šāds ventilācijas risinājums bija pilnībā pietiekams, jo telpas bija nelielas un būvniecībā izmantotie materiāli neradīja noslēgtu vidi. Diemžēl to nevar teikt par moderno būvniecību, kur tiek izmantoti mūsdienīgi materiāli un būvniecības sistēmas, kas rada teju vai hermētiski izolētas telpas. Skaidrs, ka dabiskās ventilācijas izmantošana šādā situācijā nefunkcionē. Vēl viena nianse, kas ierobežo dabīgās ventilācijas izmantošanu, ir tās atšķirīgā efektivitāte dažādos laika apstākļos: siltā laikā izplūstošā gaisa apjoms ir neliels, savukārt, aukstā laikā siltā gaisa aizplūde var būt tik aktīva, ka telpas tiek atdzesētas.

Vēl viena izplatīta kļūda ir nepareizi izveidota ēkas ventilācijas shēma ar nepareizi izvietotām tīrā gaisa pieplūdes un pārstrādātā gaisa izplūdes vietām. Bieži vien pārstrādāts gaiss tiek izvadīts no dzīvojamam istabām, guļamistabām, bērnu un viesistabām. Tas ir principiāli nepareizi. Tas neatrisina svaiga gaisa daudzuma trūkumu, bet piesaista pārstrādāto netīro gaisu no citām telpām. Netīrā gaisa savākšanas vietas īpaši būtiskas ir vannas istabā, virtuvē, saimniecības telpās, bet dzīvojamā telpā, bērnistabā guļamistabā būtiskāk ir rūpēties par svaigā gaisa pieplūdi.

Kas ir piespiedu ventilācija un tās priekšrocības?
Mūsdienu sanitārās normas nosaka veikt pilnu gaisa apmaiņu telpās 2 stundu laikā. Šo nosacījumu izpildi var nodrošināt tikai ierīkojot pareizi aprēķinātu piespiedu ventilācijas sistēmu. Pazeminātā gaisa spiediena izveidošana telpās ir mājas pareizas ventilācijas priekšnosacījums. Ja iekštelpās izveido pazeminātu gaisa spiedienu nekā apkārtējā vidē, tad sienas un pārsegumi uzsūc svaigu gaisu un konstrukcijas tiek vēdinātas, sienās nerodas pelējuma sēnīte. Izveidot pazeminātu spiedienu mājā ir iespējams tikai ar piespiedu ventilācijas palīdzību, kā arī nodrošinot, ka telpās notiek pilnībā kontrolējama gaisa apmaiņa praktiski jebkuros laika apstākļos, un tiek piegādāts arī ievērojami labākas kvalitātes gaiss. Piespiedu ventilāciju panāk izmantojot ventilatorus un gaisa vadus.

Kāds šajā jomā ir VILPE piedāvājums?
Piespiedu ventilācija ar VILPE P-tipa ventilatoru un gaisa vadu sistēmas pielietojumu ļauj iekštelpu gaisa plūsmas sadalīt tā, lai tīrākais gaiss pārvietotos uz telpām ar netīru un mitru gaisu, no turienes tiktu izvadīts ārā. Izmantojot šo sistēmu, gaiss no tualetes, virtuves, vannas istabas vai palīgtelpām neizplatās uz dzīvojamām telpām, bet ar ventilatora palīdzību tiek iesūkts caur ventilācijas atverēm griestos, un izvadīts no telpām. Tas garantē iekštelpās vienmērīgu un vadāmu gaisa apmaiņu.
VILPE P-tipa ventilators tiek hermētiski iemontēts jumta segumā, izmantojot pieslēguma elementu, kuru iespējams piemeklēt atkarībā no jumta seguma veida.
Ja ēkā jau ir ventilācijas šahta, tad šo neefektīvo dabiskās ventilācijas sistēmu iespējams pielāgot piespiedu ventilācijas risinājumam, izmantojot VILPE S-tipa ventilatoru. Šinī gadījumā ventilācijas šahtas kanālus nosedz ar metāla plāksni, uz kuras instalē ventilatoru. Jāatzīmē, ka VILPE S-tipa ventilatora pielietošana var būt efektīva arī daudzdzīvokļu ēku ventilācijas nodrošināšanai.

  

Kādas ir VILPE priekšrocības?
Būtiska VILPE priekšrocība ir plašā produktu izvēle, kas ļauj atrisināt praktiski jebkādus ar ventilāciju saistītus jautājumus jebkuras sarežģītības ēkās. VILPE produkti ir ļoti viegli uzstādāmi, to dara pēc principa "izdari pats" un to var uzskatīt par celtnieka sapņi. Jumtu aksesuāru montāža neprasa speciālos instrumentus un iemaņas. Izstrādājumu komplektā ir viss nepieciešamais uzstādīšanai. "Solis pa solim" montāžas instrukcijā detalizēti tiek aprakstīta montāža jebkuros jumta segumos.

Vēl viena priekšrocība ir ilgmūžība. Produkcija ir izgatavota no triecienizturīga polipropilēna, kas nav pakļauts korozijai, ir izturīgs pret ultravioleto starojumu un laika apstākļu iedarbību. Materiāls ir ķīmiski neitrāls un ekoloģisks, iztur pastāvīgu temperatūru: -40º C ÷ +80º C un īslaicīgu: -55º C ÷ +120º C .
Bez tam šī produkcija ir universāla. Izstrādājumiem ir vienots dizains un plaša krāsu gamma (iespēja piemērot izstrādājumus noteiktai jumta seguma krāsai). Iespēja izvēlēties pārejas elementus atbilstoši izvadāmā objekta diametram un jumta seguma tipam (pārejas elementi izstrādāti visiem jumtu segumiem). Iespēja uzstādīt pārejas elementus jau esošajam jumtam, tas atrisina nepietiekamās ventilācijas uzdevumu ēku renovācijas laikā. VILPE pārejas elements nodrošina hermētisku savienojumu ar jumtu un vertikālu izvadu uzstādīšanu.